Salda Gölü; Türkiye’nin En Berrak, En Temiz Gölü

0
2208
Salda Gölü
Eşine ender rastlanacak beyazlıkta kumsalları ile Türkiye’nin en berrak, en temiz ve en derin gölleri arasında yer alan gölü Salda….

Salda Gölü ününü, Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine sahip olmasına borçludur. Göl tektonik bir çukurun üzerine yerleşmiş kapalı bir havzanın içinde bulunmaktadır. Hatta suyun temizliğinden ayrı suda ki pek çok mineralden dolayı insan cildine de şifa katar ve pek çok cilt hastası burayı tedavi amaçlı kullanır. Adeta doğa harikası olan Salda Gölünün hemen arka kısmında bulunan ormanda da pek çok canlı hayatı sürmektedir. Gölün kumsalının bembeyaz olması, suyunun renginin masmavi olması gibi güzelliklerinin yanında kendisini görmeye gelenlere sunduğu bir harika özelliği daha var; çamur banyosu…

Salda Gölü

Pek çok uzman tarafından gölde bulunan pek çok mineralden dolayı çamurunun cilde çok faydalığı olduğu söylenmektedir. Pek çok cilt hastalığına iyi gelen bu çamur sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlarda bu çamurla şifa bulmaktadır. Daha önce çamur banyosu yapmış olanların en çok şikâyet ettiği şey olan çamurdaki kötü koku ise bu gölün çamurunda yoktur. Hatta çamur banyosu yapanların söylediğine göre bu çamurun çokta hoş bir kokusu olduğudur.

Göl sadece suyun güzelliği ile kalmıyor, Salda Gölünün Alt Havzası’nın ülkemizde en önemli kuş türleri için yaşam alanı sağlıyor. Uzmanların araştırmalarına göre 100 kuş türü tespit edilmiştir. Kuş türlerinden 75 tanesi Bern Sözleşmesi dahilinde koruma altındadır.

Salda Gölü ülkemizin en temiz gölleri listesinde birinci sırada, dünyada ise beşinci sıradadır. Bunun yanı sıra 184 metre derinliği ile dünyada üçüncü en derin göller arasına girmektedir. Salda oligotrofik özellikleri olan bir göldür. Ekosistemi bozulmadan kalan ender göllerden biridir.

Göl yazın en sıcak aylarında sizi serinleten bir yer olduğu gibi kışında ziyaret edebileceğiniz pek çok güzellik sunmakta. Bu bölgede bulunan Salda kayak merkezi muhteşem Salda Gölü manzarasında kayak yapmanızı sağlayan bir merkez konumundadır. Bu merkezin bulunduğu tepe yaklaşık 4 ay karla kaplıdır ve kış turizmi için çok elverişlidir. Kayak merkezinde konaklama hizmetinin bulunmaması nedeniyle buraya bu merkezi ziyaret etmek için gelenler göl kenarında ki tatlı butik otelleri kullanmakta.

Salda Gölü

Salda Gölünde Neler Yapılır?

Yeni evlenen çiftlerin balayında tercih ettikleri yerlerin başında gelen bu harika göl, Maldivlerin hayalini kurup gitme imkânı olmayanlar için Maldivleri ayağa getiren bir doğa harikasıdır adeta. Buraya gidip buradan arkadaşlarına resimler atanlar, arkadaşlarının Salda Gölü nerede? Sorusuna Maldivlerde diyerek cevap verse kimse bunun yalan olduğunu anlamayacaktır. Çünkü ”Türkiye’nin Maldivleri ” ismiyle bilinen Salda Gölünün resimlerini Maldivlerin resimlerden ayırt etmek âdete mucize. Salda gölü; çevresi sit alanı olması nedeniyle ( yapılaşma yasak), sessiz, huzurlu ve tatili dinlenerek geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olmuştur.

Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan Salda Gölünde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek. Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerin unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz.

Salda Gölünde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Salda Gölü kamp alanında kamp yapabilir ve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayınız…

Salda Gölü

Salda Gölü Kamp Yapmak

Gölünün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak hem gezmeye gelen insanların burada kalabilmesi, tatil yapabilmesi hem de bölgenin turizm açısından gelişmesini sağlamak adına 2 tane Salda Gölü kamp alanı bölgede mevcut. Salda Gölü kamp bölgesinde kaldığınızda ortaya çıkacak olan gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacak hemen hemen her şey düşünülmüş. Market, lavabo, tuvalet gibi imkânların bulunduğu kamp alanının en ilginç özelliği ise ücretsiz olması. Ayrıca bu kamp alanında mangal, kamp ateşi gibi şeylerin serbest olması da turizmcileri çeken ayrı bir noktadır.

Salda Gölünde Yüzülür mü ?

Eğer göle gitme şansınız olursa mutlaka ama mutlaka yüzmelisiniz. Bu gölde yüzenler iyi ki burada yüzmeden ölmemişim tabirini kullanmaktan çekinmiyor. Salda Gölünde aynı kamp alanı gibi 2 adette plaj bulunmakta. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı. Bu iki plaj yüzmeye en elverişli yerler. Hak verirsiniz ki ne olursa olsun burası bir göl yani bataklık olabiliyor bu yüzden gösterilen yerlerin dışında suya girmek tehlikeli olabilmekte. Ayrıca Orman Plajını tercih edenlerin 10-15 metreden fazla kıyıdan uzaklaşmasına pek izin verilmiyor. Bu uyarıları dikkate alıp yüzmek isteyenler için Salda Gölünde yüzmek tamamen tehlikesiz ve keyifli bir hal alıyor. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı arasında 3 km mesafe bulunmakta. Bu bölgede haziran ve eylül ayları arasında yüzme sezonu açık olmakta.

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölü nerede? Salda Gölü Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır. Yeşilova ilçesinden bu göle gitmek isteyenlerin sadece 4 km yolculuk yapması yeterli olmaktadır. Uçak ile seyahat etmek isterseniz Isparta üzerinden gidebilirsiniz. Salda Gölünün Doğanbaba, Kayadibi ve EşelerDağlar’ına kıyısı vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz