Pulmoner Rehabilitasyon ve
Covid-19

0
2421
Pulmoner Rehabilitasyon ve Covid-19
Pulmoner Rehabilitasyon ve Covid-19

Klinik veya fizyolojik olarak saptanmış,  kronik solunumsal hastalığa bağlı yetersizliği olan bireyin yaşam kalitesini artırmak için uygulanan akciğer tedavi programıdır.

Günümüzde kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, akciğer enfeksiyonu sonrası yeniden toparlanma süreci  gibi tablolarda  pulmoner rehabilitasyona olan  ilgi artmıştır.

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma, egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir.

Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir.

KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, geçirilmiş akciğer enfeksiyonu sonrası, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Coronavirus hastalığı 2019 olarak tanımlanan COVID19, bir coronavirüs olan SARS-CoV-2’nin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonudur. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, 12 Mart 2020 tarihinde COVID-19’u pandemik bir hastalık olarak ilan etmiştir.

COVID-19 hastalarının çoğunda hafif veya komplikasyonsuz hastalık gelişirken, yaklaşık %14’ünde hastaneye yatış ve oksijen desteği gerektiren ciddi hastalıklar gelişmekte ve %5’i yoğun bakım ünitesine alınmaktadır.

Ağır vakalarda, COVID-19 akut solunum yolu hastalığı sendromu, sepsis ve septik şok, akut böbrek hasarı ve kalp hasarı dahil olmak üzere çoklu organ  yetmezliği ile karşımıza çıkabilir.

COVID-19 hastalığının klinik sınıflamaya göre, özellikle DSÖ klinik sınıflamasına göre 2.-4. evrelerinde solunum sistemi önemli şekilde etkilenmektedir . Ayrıca hastalığın aktif döneminden sonra, henüz uzun dönem sonuçlarına ilişkin yeterli bilgiye sahip olunmadığı için, hastalarda ne ölçüde hasar veya sekel kalacağı net değildir. Uygun hastada, uygun zamanda pulmoner rehabilitasyon girişimleri mutlaka gerekecektir.

Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir?

Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.

Pulmoner rehabilitasyon programının süresi ne olmalıdır?                

Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır.

Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Rehabilitasyon Hekimi ne başvurup mevcut tedavi programından yaralanmalısınız.

Uzm. Dr. Esra Esen USANMAZ
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Büyükçekmece Kolan Hastanesi
Bayrampaşa Kolan Hastanesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz