Sağlıklı Beslenme Yaşam Tarzınız Olsun

0
931

Yaza yaklaşmaya başladığımız şu günlerde, kimimiz hedeflediğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ve hedef kiloya ulaşmış, kimimiz halen çabalamakta, kimilerimiz ise yapamayacağını düşünerek vazgeçmiştir büyük ihtimal. Şu veya bu sebepten vazgeçen, motivasyonu kırılan ve başaramayacağını düşünüp eski yeme alışkanlıklarına dönmüş olan herkes için bu yazı. Nasıl beslenmen gerekenden çok nasıl düşünmen gerektiğine dair bir yazı olacak. Bir gerçek var ki diyet ve boğazından geçen lokmaların miktarında ve çeşidinde psikolojin de önemli rol oynuyor. Açtığın her gazete, dergi, internet sayfası hatta ve hatta instagram hesaplarında (benimki de dahil) nasıl sağlıklı beslenmen gerektiğiyle ilgili birçok yazı, öneri ve fikir mevcut. Bunlar defalarca yazıldı, yazılacak. O yüzden bu günlük bir değişiklik yapıp farklı bir açıdan bakmak istedim. Umarım  yararlı olur.

Pazartesi Diyeti

En sık karşılaştığım davranışlardan biri, kişilerin ‘Pazartesi diyete başlıyorum’ psikolojisi içerisine girerek diyete başlamadan önceki 3-5 gün boyunca normalde yediklerinin dışına çıkarak daha yüksek kalori ve yağ içeriği olan yiyecekleri daha büyük porsiyonlarda tüketmeleri. Uzun bir süre ‘mahrum’ kalınacağı psikolojisi normalde yediğinden daha fazla ve daha kalorili yiyecekler yemene sebep olurken, aynı zamanda diyetten önceki hafta kilo almana sebep olabilir.  Diyetisyen eşliğinde yaptığın bilinçli bir diyetin ilk haftasında kilo vermemişsen, vücudun sen diyete girmeden önce yediğin o yarım çikolatalı pastayı, bir kutu dondurmayı ve o tavuk dolmayı yakmakla meşgul olduğu içindir! Yapacağın en büyük hata moralini bozup, diyeti sonlandırıp 1-2 hafta boyunca eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmen. Neden mi? Bu 1-2 haftanın sonunda tekrar diyete girme kararı vererek, tekrar norlmalde yediğinden fazla yiyip, bir hafta diyet yapıp kilovermediğini görünce ‘’ben zaten veremiyorum’’ deyip ayni kısır döngüye tekrar gireceksin . Bunun yerine diyet için Pazartesini bekleme. Yarını da bekleme. Hemen şimdi başla! Kilo vermeyi o kadar çok istiyorsan neden erteleyesin ki?

Şok Diyetler

İnsanoğlu sabırsızdır. Sanırım buna bende dahilim. Ancak güzel olan hiçbir şeyin kolay elde edilmeyeceğini anlamak ve benimsemek zorundasın. Çaba göstermeli, efor sarfetmeli ve sabırlı olmalısın.  Haftada 5 kilo kaybı vaat eden bir diyet ne kadar sağlıklı ve kalıcı olabilir ki? Evet belki gerçekten bir haftanın sonunda 5 kilo (ki çok büyük bir kısmı vücuttaki su ve ödem kaybı olacaktır) verebilirsin. Peki ya sonra?

Bir hafta boyunca yaşadığın fiziksel ve piskolojik açlık sonrasında (ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak içi 1 haftalık süre yeterli olmadığından) herşey eski haline geri dönecek, ve sen verdiğin tüm kiloları (ve metabolizmanı yavaşlattığın için belki de daha fazlasını)geri alacaksın.

Dyt. Emine ULUÇAY

Beslenme ve Diyet Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz