Gaps Beslenme Protokolü, Gaps Diyeti

0
2389
” İnsan kalın bağırsağının yüz ölçümü bir futbol sahasının yarısı kadardır. Bu kadar geniş bir alanda meydana gelen bozulma tüm vücudu etkileyebilecek kadar güçlüdür. ”

İlk önce İngiltere’de başlayan ve şimdi de dünyada yayılan GAPS diyeti ve tedavi yöntemi ile bir çok hastalıkta tedavi şansı mümkün.

Aşağıda yazılı durumlardan bir veya ikisi çocuğunuzda varsa dikkatli olmak zorundasınız demektir. Çünkü yapılan son araştırmalar bu çocukların ileride daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini gösteriyor.

-Öğrenme ve konuşma güçlüğü
-Depresyon
-Otizm
-Hiperaktivite
-Sinirlilik
-Karşı gelme
-Saplantı kişilik bozukluğu,
-Büyüme ve gelişme yetersizliği
-Yineleyen sancılı karın ağrıları
-Kabızlık
-Egzema
-Astım
-Alerji
-Mama ile beslenme
-Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu veya grip
-Aşırı yemek seçme ve iştahsızlık
-Sık sık idrar yolu enfeksiyonu
-Çok sık antibiyotik ihtiyacı

İnsan kalın bağırsağının yüz ölçümü bir futbol sahasının yarısı kadardır. Bu kadar geniş bir alanda meydana gelen bozulma tüm vücudu etkileyebilecek kadar güçlüdür. Özellikle bağırsaklarda normal olarak bulunması gereken hücrelerin ve faydalı bakterilerin dengesinin bozulması otizmden allerjiye kadar bir çok hastalığa zemin hazırlamaktadır.
Bu konu 18-20 yıl öncesinden itibaren ciddi olarak araştırılmaktadır. Elde edilen veriler ışığında özel bir diyet yöntemi ile vücudun kendisini yenilemesine fırsat verilmekte ve oluşan hasarlar tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem GAPS olarak isimlendiril. GAPS, “Gut And Psychology / Physiology Syndrome” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Türkçe karşılığı: “Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu” dur.

GAPS nasıl bİr yöntemdİr?

GAPS; Dr. Natasha Campbell-McBride’ın, 3 yaşında “otizm” teşhisi konulan oğlunu tedavi etmek amacıyla, “bağırsak sağlığı” için geliştirdiği beslenmeye dayalı doğal bir tedavi yöntemidir.

Çünkü otizmin sebebi; anormal bağırsak florası (disbiyozis), hasarlı ve geçirgen bağırsak (leaky gut syndrome) nedeniyle; toksinlerin, ağır metallerin, katkı maddelerinin, iyi sindirilemeyen besinlerin, bağırsak duvarından kana ve kan yoluyla beyne gitmesinin sonucu beynin toksinlenmesidir. Dr.Campbell McBride’nin geliştirdiği doğal ve beslenmeye dayalı GAPS tedavi yöntemiyle oğlunun bağırsak florasını tedavi ederek, otistik semptomlara neden olan beynin toksinlenmesini engelleyerek oğlunun otizmini de tamamen iyileştirmiştir. GAPS beslenme tedavisi ile bir çok hastalığın tedavisinde umut ışığı!

İngiltere-Cambridge’deki klinikte ve tüm dünyada otizm, epilepsi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, dispraksi hastalıkları olan çocukları; psikolojik ve psikiyatrik sorunları (şizofreni, epilepsi, depresyon, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk…) çocuklarda ve yetişkinlerde de %100’e varan başarolar elde edilmektedir.

Çünkü otizmde olduğu gibi; çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı psikiyatrik hastalıkların sebebi de hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beynin toksinlenmesidir. Bağırsak florasının (normalde olmsı gereken faydalı bakterilerin tümü) tedavi edilmesi sonucunda, beynin toksin yükün etkisinden kurtulmasıyla bu hastalıklar da tamamen iyileşir.

Bağırsak Florasının anormal olmasının vücuda ne gibi yan etkileri vardır?

Bağırsak florasının anormalliği (disbiyozis) ve bağırsak duvarındaki hasar ve geçirgenlik (leaky gut syndrome) nedeniyle sadece beyin değil, beyin dışındaki bütün beden de toksik yük altında kalır. Bu durum fizyolojik ve otoimmün hastalıklarına da neden olur. Çünkü bağırsakta bulunan tüm toksinler hiçbir engelle karşılaşmadan organlara ve hatta beyine geçebilir. GAPS Tedavisi bağırsak florasını ve bağırsak duvarını iyileştirmekle; bağırsak kaynaklı olan fizyoloji sendromlarını ve bağışıklık sistemi (otoimmün sistem) hastalıklarını da iyileştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz